Zwiedzanie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Zwiedzanie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Teatr 2017-12-17 Warszawa
Zwiedzanie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Teatr Polski w Warszawie otwarto w 1913 roku. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia był 31-letni doktor filozofii, teatroman i początkujący reżyser – Arnold Szyfman. Projekt opracował Czesław Przybylski – wówczas 33-letni architekt. Dekoracje rzeźbiarskie fasady i wnętrza, wykonał niespełna 40-letni Zygmunt Otto. W niespełna dziewięć miesięcy, pod przywództwem kilku młodych pasjonatów, przy wsparciu warszawskiej finansjery, postawiono i wyposażono reprezentacyjny, nowoczesny gmach z niespotykanie eleganckim foyer i szatniami, widownią na 1000 miejsc, pierwszą na ziemiach polskich sceną obrotową, mechaniczną sznurownią i panoramicznym horyzontem.

 

Teatr Polski, jako jeden z nielicznych gmachów Warszawy, nie został zniszczony w czasie II wojny, dzięki czemu do dziś jest jednym z najpiękniejszych budynków teatralnych i jedynym zachowanym w pierwotnym kształcie stołecznym teatrem z początków XX wieku. Zwiedzającym udostępnianie są pomieszczenia reprezentacyjne, zaplecze sceny i podscenie.

 

Przewodnikiem po zakamarkach Teatru Polskiego jest pan Tomasz Kościuszko – wieloletni pracownik Teatru, z zawodu modelator teatralny, z zamiłowania historyk – znawca największych tajemnic sceny przy Karasia.

 

Zapraszamy w niezwykłą podróż za kulisy Teatru Polskiego.

Data: 2017-12-17

Godzina: 15:00