"Potok" - monodram Wojciecha Jaworskiego

"Potok" - monodram Wojciecha Jaworskiego

Teatr 2017-12-02 Gdańsk
"Potok" - monodram Wojciecha Jaworskiego

Fundacja Pomysłodalnia i Oliwski Ratusz Kultury zapraszają na interaktywny spektakl Grupy A.TAK!

Jakaś krawędź. Stojący na niej Człowiek - man  wychyla się do przodu. Właśnie podjął bardzo ważną decyzję w swoim życiu. Chce przedostać się do "Kraju". Jednak z jakiegoś powodu ma coraz większy problem z tym, by zrobić ten ostateczny krok. Moment przełomu staje się przykrym rytuałem niemożności. Czy to jest w ogóle możliwe? Czym jest upragniony "Kraj"? Czy istnieje naprawdę?

"Potok słów, potok egzystencjalnych wywodów, potok życiowych rozważań. Do tego świetna gra aktorska, przemyślana reżyseria. Odpowiednio skomponowana scenografia. I tyle wystarcza, żeby stworzyć monodram "Potok", który w planach ma przenieść nas do innej krainy. Wystarcza na stworzenie czegoś wyjątkowego.(...) Rozbroiła mnie charyzma i ekspresja Wojciecha Jaworskiego. Jego gra, która całkowicie połączyła graną przez niego postać z jego prawdziwym "ja". I czegoż więcej można było oczekiwać od "Potoku" niż tej prawdziwości, którą ofiarował? Tego dopracowania reżyserskiego i kunsztu aktorskiego? (...) Nasz bohater dowiaduje się o innej krainie przez kumpla (...) i tak bardzo zapragnął w niej być, że postanowił odcinając się od świata doczesnego, przejść do Kraju, i pozostać w nim na zawsze. Rozpoczyna żegnanie się z światem, z kościołem, politykami, nie takimi znajomymi jak trzeba, panującymi stereotypami i innymi rzeczami ośmieszającymi nasz kraj i nas samych.(...) Sam sposób dochodzenia do etapu przejścia w inne miejsce, żegnanie się z doczesnym światem jest trafionym w punkt zabiegiem, który daje monodramowi podstawę do pochylenia się nad własnym życiem. Przemyślenia go i może dojścia do jakiś rozwiązań."

Tekst: Mariusz Babicki

Reżyseria: Wojciech Jaworski, Mariusz Babicki

Człowiek - man: Wojciech Jaworski

Muzyka: Marcin Kaim Kowalczyk

Współpraca artystyczna: Tomasz Kaczorowski

Reżyseria świateł: Przemysław Kalemba

Ze specjalnym udziałem: Małgorzata Polakowska, Krzysztof Matuszewski

Twórcy spektaklu otrzymali główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie w 2016 roku

Data: 2017-12-02

Godzina: 19:00